Kurset er af 8 varighed, samt 2 timers e-learning, hvis du ikke i forvejen har AuriculoTerapi modul 1
Man kan mærke en forskel med det samme!
Der er flere måder at gå til et smerteproblem med AuriculoTerapi og Posturologi. Du kan fjerne smerterne med det samme, hvis din patient eksempelvis skal ud og performe. Du kan også vælge at arbejde med årsagen og få en dybere og mere holdbar løsning og resultat. Både akut behandling og årsagsbehandling har sin berettigelse til forskellige tider.
Med kombinationen af AuriculoTerapi og Posturologi har du et stærkt redskab der giver resultater.
Kæben kan, ved hårdt sammenbid eller fejl i bidfunktionen, påvirke hele vores krop negativt.
Vi kan bl.a. få voldsomt ondt i nakke og skuldre, fordi der opstår muskelspænding og myoser. Dette træk i muskulaturen kan give 1. ribbenssyndrom, hvilket kan påvirke øvre ekstremiteter og området omkring skulderbladene og give nervesmerter op i nakken.
Dette forløb henvender sig til behandlere. Ikke bare akupunktører, men også f.eks. massører, zoneterapeuter eller psykoterapeuter kan have glæde af at lære øre-akupunktur. Det samme gælder andre sundhedsfagligt uddannede, f.eks. sygeplejersker, fysioterapeuter, ergoterapeuter, jordemødre, læger o.l. For at deltage på dette kursus skal du minimum have deltaget på AuriculoTerapi 1 eller tage 2 timers e-learning. Er du i tvivl, om du kan deltage, kontakt underviseren.
Rikke Godthjælp er uddannet Akupunktør og Zoneterapeut I 2003 fra Helseskolen i Søborg. Blev allerede under sin grunduddannelse til akupunktør betaget af Posturologi, Auriculoterapi og Auriculomedicin. AuriculoTerapien blev udviklet af den franske læge, biolog og ingeniør Dr. Paul Nogier, som sammen med et hold af forskere kortlagde, hvordan kroppen er afspejlet i øret. Han opdagede VAS – Vaskulært Autonomt Signal – og blev indstillet til en Nobelpris for dette i 1996.
Dr. Paul Nogier´s søn, Dr. Raphaël Nogier viderefører den dag i dag behandlingsformen især indenfor farveterapi og diagnosticering af huden. Dr. Raphaël Nogier og en anden stor personlighed indenfor faget; Dr. Michel Marignan er hovedkilden til Rikke Godthjælp´s store viden om AuriculoTerapi, AuriculoMedicin og Posturologi.
Rikke er blevet undervist af dem siden 2004, sammen med mange andre dygtige undervisere fra hele verden, som Dr. Anthony de Sousa, Pierre Magnin, Yves Rouxeville, Alain Coutté og Dr. Daniel Assis mf.
Efter- og videreuddannelse har altid været i fokus, og hun opdaterer sig løbende i ind- og udland; Frankrig, Italien, Norge, Tyskland, Holland og USA. Dette sikrer, at du modtager den bedste og mest opdaterede undervisning. Rikke har undervist i Øre Akupunktur og Posturologisk behandling på AkupunkturAkademiet siden 2010 og har efterfølgende udvidet med undervisning AuriculoMedicin og ChromoTerapi.
Til dagligt behandler Rikke Godthjælp i sin klinik ved Nørreport station i hjertet af København: www.godthjaelp.dk
Alle kurser er RAB godkendt i PA, DA, FDZ, TKZ m.fl.
Hør mere i din forening.